Sosyal Fobi


Sosyal fobi diğer bir adıyla sosyal anksiyete, bireylerin toplumsal ortamlarda mahçup olcağı düşüncesi sonucunda oluşan bir kaygı bozukluğudur. Belirtilerin en sık görüldüğü durumlar yeni insanlarla tanışma, toplum içinde yemek yeme-içme, topluluk önünde konuşma, ilgi odağı olma, tanıdığı biriyle yüz yüze konuşma gibi durumlardır. Bu yüzden de sosyal ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışabilirler.

Sosyal fobinin belirtileri nelerdir;

Bir toplulukta ilgi odağı olma,

Toplum içinde bir şeyler yeme içme,

Partiye ya da bir eğlenceye gitme,

Başkaları tarafından izlenme durumu(yazı yazma,çalışma),

Çok iyi tanımadığı biri ile (telefonda konuşma, yüz yüze konuşma),

Genel tuvaletleri kullanma durumunda,

Toplantıda ya da okulda hazırlıksmız konuşma yapma,

Satıcılara karşı koyma,

Tanımadığı birinin gözlerinin içine bakma,

Davet verme,

Yetenek ya da bilgi testine tabi tutulma,

Bir malı iade etme durumu gibi benzeri durumlarda yoğun kaygı ve kaçınma davranışı sergilemektedirler.

Çekingenlikten ayırt edilebilmesi için yukarda anlatmış olduğum durumlarda kaçınma davranışının ve yoğun sıkıntı duygusunun eklenmesi gerekmektedir.  Kişi bu korkuların anlamsız olduğunu bilir ancak yapmaktan kaçınır ya da zorunda kaldığı durumlarda yoğun kaygı yaşar.

Sosyal fobi en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir.

Sosyal fobide en sık uygulanan terapi şekli Bilişsel Davranışçı Terapidir. Bilişsel davranışçı terapide kaygı duyguları ve bu kaygıya karşı oluşan bedensel tepkileri tanıma, kaygı doğuran durumlardaki düşüncelerin ne olduğunu anlama, bunlara karşı başa çıkma stratejileri geliştirme gibi aşamalar vardır. Davranışsal terapide ise model olma, rol oynama, gevşeme eğitimi, sosyal beceri eğitimi gibi her danışanda farklı uygulanabilecek yöntemler vardır. Soysal fobinin aşılması kişinin günlük hayattaki konforu ve yaşam standartları açısından önem taşımaktadır. Yoğun olarak kaçınma davranışları gözlemlendiği için kişilerin iş yaşamlarında ve özel hayatlarında sorun oluşturabilmektedir. Sosyal fobi ile çalışmada uzman desteği çok önemlidir. Alanında uzman psikolojik danışmanlar, psikologlar, psikiyatristler size en iyi ve doğru yardımı sağlayacak ruh sağlığı uzmanlarıdır.

(Psikololojik danışmanlık ücret bilgisini online randevu formundan bize sorabilir ya da  ofis numaramızdan bizi arayabilirsiniz.)

İrem KAYIR

Samsun Uzm.Psk.Dan/Psikoterapist

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi