Bireysel Psikolojik Danışma

Bireysel psikolojik danışma her ne kadar kişinin kendisi üzerinde yoğunlaşan bir terapi gibi görünse de, aslında kişiler arası sorunların kişiyi ne denli etkilediği ve buna bağlı gelişen zorluk ve sorunların nasıl aşılacağı yönünde ilerlemektedir.

Elbette ki tanımlaması şu şekildedir, kişinin kaybolan özgüveninin geri kazandırılması, kişinin var oluşu ve kendini tanımasının sağlanması, duygusal zorlukların ve ona zarar veren tüm duyguların nasıl aşılabileceğinin gösterilmesi, problemlerin kaynağına inebilme yetisi ve çözümlemede yeterli gücü kendinde bulabilmesi, kendini sevmeyi ve kendi özelliklerinin geliştirilip, keşiflenmesi gibi alanlar ile kişiyi bireysel olarak terapi etmek için psikolojik danışmanlardan faydalanılmaktadır.

Bireysel psikolojik danışma alanına ihtiyaç duyan kişiler için verilen terapiler, kişinin kendini sevmesi ile başlar. Öncelik ‘’ben’’ olan bu kavramda kendini sevmeli, saymalı, duyarlı olabilmeyi öğrenmeli ve kendisi ile iyi anlaşmayı betimlemek amaçlanır. Ardından çevresel olarak doğan sorunların üstesinden nasıl gelebileceği, durum yargısına göre nasıl bir tutum sergilemesi gerektiği, sosyal çevresinde hangi seviyede uyumlu olabildiği gibi konular ele alınmaktadır.

Neden Bireysel Terapi Almalıyım?

Samsun Psikolog İrem Kayır bireysel psikolojik danışma alanında öncelikle sizlerin kendinize verdiğiniz değerin önemsenmesini, kendinizi tanımanız ve ne istediğinizin her daim farkında olmanızın gerektiği yönünde bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktadır. Bilinmesi gerekir ki psikolojik problemler aslında önce bireysel olarak kendini gösterir. Bunun bilincinde olarak hareket etmek, bir danışmana başvurmak bu alanda atacağınız en önemli adımdır. Sebebi ise kendinizde rahatsızlık duyduğunuz birkaç olgunun varlığını fark etmeniz ve bunu bir çözüme kavuşturmayı arzu etmenizdir.

Günlük yaşam, yoğun iş temposu, evlilik sürecinde yaşanan uyumsuzluklar, okul hayatında sınav stresi, ebeveynlerin çocukları ile aralarında ki kaygı problemi ya da ebeveyn olmanın zorluklarından yorgunluk hissi, sevdiğiniz birini kaybetmek ve daha çok sıralanabilecek sebeplerden dolayı yaşantınız keyifsiz, huzursuz ve güçsüz şekilde devam edebilmektedir.

İşte bu noktada da psikolojik danışman arayışına girebilirsiniz. Yaşamınızı ciddi şekilde etkileyen tüm bu ve buna benzer etkenlerden kurtulmak, kendinizi geri kazanmak, çevrenizle olan ilişkilerinizi güçlendirmek, daha sosyal bir yaşantının kapılarını aralamak alacağınız destek ile mümkündür. Kişiler zaman zaman tüm sorunlarını çözümlemede kendi fikir ve tutumlarının yetersiz kaldığını fark edememektedir.

Sorunlar ise biteceği yerde daha da katlanarak devam ettiğinde ise bir yerlerde hata yaptığını, ya da kabahati hep kendisinin tecrübesizliğinden ya da yetersizliğinden olduğu fikrine kapılmaktadır. Aslında durum hiç de öyle değildir. Danışma Merkezimiz tarafından alacağınız terapi ile kendinizin farkına vararak, sorunların gözünüzde büyüttüğünüz kadar içerisinden çıkılmayacak bir durum olmadığını, ancak belki de uzaktan yanan bir fenerin gerekli olduğunu anlayabileceksiniz.

Psikolojik danışma gereksinimi duyan kişiler, bir yerde sorun olduğunu fark edebilen ancak bu sorunu nasıl aşabileceği ve çıkış yolunu nasıl bulabileceği konusunda güçlük çeken kişiler için bir avantajlıdır. Kişilerin zayıf ve güçlü yanlarının ortaya çıkarılması, göz ardı ettiği konuların hayatında ne denli değere sahip olabileceğinin hatırlatılması, içinde bastırdığı duygu, düşünce ve eğilimlerin hayatında ne derece önem taşıdığı, kendi iç dünyasında ki çatışmaları, kendisini neden görmediğini ya da çevresinde neden hak ettiği değeri görmediğinin çözümlenmesi, yaşanan zorlukların üstesinden gelmede kendini geliştirebilmesi ve buna dayalı olarak gerekli plan, disiplin ve özgüvenin sağlanması gibi konular bireysel psikolojik danışmanından alabileceğiniz desteklerdendir.

Bireysel Terapinin Faydaları

Kişisel ya da toplumsal olgulara dayalı herhangi bir problem içerisinde olmasanız dahi, konuşmak, zihin ve beden egzersizi yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Farklı kültürlere dayalı olarak, farklı konular ele alabilir, size iyi gelecek terapiyi seçerek karşılaşacağınız stres ve benzeri faktörlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Size kendinizi daha iyi hissettirecek insanlara zaman zaman ihtiyaç duyabilir, sizi yargılamadan, ön yargı ile yaklaşmadan sadece dinleyebilen, çözüm odaklı yaklaşım ve tutum sergileyebilen psikolog tarafından daha pozitif bir ruh haline  kavuşarak hayatınızı idam ettirebilirsiniz.

Hayatın her alanında farklı sektör ve branşlara sahip kişilere ihtiyaç duyabiliriz. İnsan bedeni, ruhu ve zihni kişinin kendine vereceği en önemli etkenlerden birisidir. Her konuda yeteri kadar bakım ve özene sahip olsak da aslında çoğu zaman ruhumuzun da bu tip bakım ve onarımlara ihtiyacı olduğunu ihmal ederiz.

Bu gibi süreçleri tatil, dinlenme, kafa dinleme diye tabir edeceğimiz durumları doğurarak aslında yorgun olan benliğimizin dinlenmesini hep erteleriz. Uzman psikolog eşliğinde bu yorgunlukları, stresi, zihnin yeteri kapasitesinin artık zorlandığını hissettiğimiz durumları çözebiliriz.

Duygu, düşünce, tutum ve davranışlarınızı ertelemeyin. İnsanın var oluşunun bir parçası olan konuşmak eylemini, uzman kişiler eşliğinde gerçekleştirin ve ağır yüklerinizden kurtulun.

Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak, yaşanan olaylar zincirinde kendinizi suçlamak, başkalarını suçlamak, sorunun kaynağına inmek yerine yüzeysel yaşam kalitesi edinmek, kaygı, korku veya aksi olmanın altında yatan sebeplerin kaynağına ulaşmak, psikoloji danışmanının görevlerindendir. Eyleme geçmek için hazırlanan plan ve programlara doğru şekilde uymak kişinin başlıca görevidir. Gerçekleşmesini istediğiniz her ne duygu, düşünce ve durum var ise bunu hayata geçirmek için mutlaka doğru adımlar atmalı, belirlediğiniz amaçlara ulaşmak için sürekli olarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Uzman psikolog tarafından alacağınız terapiler sayesinde kişisel duygu durum değişikliğine son verebilir, daha kaliteli bir yaşamın keyfini sürebilirsiniz.

Bireysel Terapi Alanları

 

İrem KAYIR
Uzm. Psikolojik Danışman & Psikoterapist

Samsun Psikolog fiyatları bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi