Kardeş Kıskançlığı & Ailelere Öneriler


Kıskançlık duygusu insanlar için kaç yaşında olursa olsun baş edilmesi zor bir duygudur. Kardeş kıskançlığını ele aldığımızda ise zor ancak çocuklar için gelişimsel olarak bakıldığında normal bir duygudur. Peki normal olarak baktığımız bir durum neden ebeveynler olarak sizleri zorlamaktadır. Birlikte inceleyelim..

Kardeş kıskançlığının temelinde kaygı hali vardır. Dünyaya yeni gelen kardeşle anne babayı paylaşma duygusu kaygıya sebep olur. Anne ve babanın sevgisini, ilgisini paylaşma durumu çocukta kıskançlığa sebep olabilir. yeni doğanın anneye fiziksel ihtiyacının ağırlıkta olması, annenin haliyle zamanını büyük oranda ona ayırmasına sebep olacaktır. Çocuklarda belirsizlik, rutinlerinin bozulması, kaygıya sebep olur. Tekrardan eski günlerindeki gibi anne ve babasıyla zaman geçirebilecek mi?, Büyük oranda bu durumu sorgulayacaktır. Bu sebeple eski rutininde yapılan ne varsa özel olarak yapılmaya çalışılmalıdır. Bireysel olarak park gezmeleri yapılmalı, oyunlar oynanmalı. Eski hayatının yoksunluğunu çekmediği zaman kıskançlık durumu olsa bile büyük çatışmalar meydana gelmeyecektir. Anne-baba olarak çocuklarla eşit olarak dengeli bir şekilde ilgilenmek bu dönemi rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bir çocukla  babanın diğerinin ise  anne ile ağırlıklı olarak vakit geçirmesi de önerilen bir durum değildir. Bu dönemde oyun ve resim çocuğun duygularını ifade etmesi için kullanılabilir. Çocukların duygularını ifade etmeleri onları cesaretlendirmeniz yine sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Kardeşler Arası İdeal Yaş Aralığı Nedir?

Kardeş kıskançlığı her yaş döneminde görülebilen bir durumdur. Ancak aralarındaki yaş farkı azaldıkça kıskançlık durumu, çatışmalar daha sert geçecektir. Bu nedenle 3-5 yaş olması daha sağlıklı olacaktır. Bu noktada diğer çocuk için ailenin hazır oluşu, annenin fiziksel ve ruhsal açıdan hazır oluşu, gibi etkenler, birincil etkenlerdir.

Bu süreçte nasıl davranacağınız kestiremiyorsanız, ve çocukta davranışsal olarak negatif anlamda değişimler gözlemliyorsanız bir uzman desteğine başvurabilirsiniz. Bu noktada psikolojik destek alabileceğiniz  ruh sağlığı uzmanları (samsun uzman psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatri uzmanlarıdır).

Samsun Psikolog ücret bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz. 

İrem KAYIR

Uzman Psikolojik Danışman & Pedagog

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi