Çocuklarda Tuvalet Eğitimi


Tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlerin konumu yardımcı oyuncu şeklinde  olmalıdır. Yani asıl oyuncu bu noktada çocuğunuzdur. Eğitim sırasında sizin rolünüz onu desteklemek olmalıdır. Bu da demek oluyor ki mümkün olduğunca çatışmalardan, inatlaşmalardan onu yönetmeye ve ısrar etme durumlarından uzak durmalısınız.

Tuvalet Eğitimi İçin En Doğru Zaman Ne Zaman?

-Çocuklarda tuvalet alışkanlığı için belirli bir olgunluk gerekir. Bu olgunluk bilişsel ve fiziksel gelişim ile meydana gelmektedir. Fiziksel gelişim olarak çocuğun tuvaletini tutabilmesi için öncelikle kas yapısının yeterli olgunlukta olması gerekir. Çocuk uzun süre altını ıslatmadan durabiliyorsa örneğin geçirdiği 1 geceyi kuru geçirebiliyorsa tuvalet alışkanlığı kazandırmak için doğru zamanın işareti diyebiliriz. Yaş olarak ise 2 ile 3 yaş arası süreç tuvalet alışkanlığı kazandırmak için doğru zamandır.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

-Çocuğu tuvaletini yapma konusunda ısrarcı olma durumu, bakımını sağlayan kişinin sert tutumu çocuğun tuvalete gitme davranışını reddetmesine sebep olabilir ve anne – çocuk arasında bir çatışmaya dönüşebilir.

-Bu dönem annelerin yoğun endişe ve stres yaşadığı bir dönem. Ancak bu endişeyi çocuklara yansıtmamak en doğrusu olacaktır. Sakin kalmaya özen gösteriniz.

-Gelişim dönemleri zamansal anlamda çok büyük farklar olmamakla birlikte çocuklarda farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden diğer çocuklarla kıyaslama yapmamak gerekir.

-Eleştirmekten ve cezadan tamamen uzak durulması gerekmektedir. Olumlu davranışı pekiştirmek çocuk psikolojisi ve gelişimi için daha destekleyicidir.

Alt Islatma

-Çocuklarda alt ıslatma 4 yaşından sonrada devam ediyorsa uzmana danışılmalıdır. 4 yaşından sonra çocuklar tuvaletlerini tutmak için yeterli olgunluğa erişmiş durumda olmaktadırlar. Alt ıslatma durumu devam ediyorsa bunun psikolojik ve biyolojik sebepleri araştırılmalıdır. 4 yaş sonrasında devam eden alt ıslatmaları için uzman desteğine başvurmak gereklidir. Durumun sebebi psikolojik kökenli ise psikolojik danışmanlardan, psikologlardan ve psikiyatristlerden destek alabilirsiniz.

Samsun Psikolog ücret bilgisi için arayabilir yada iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

İrem KAYIR

Uzman Psikolojik Danışman

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi