Depresyon


Depresyon nedir?

Depresyon kişilerde ümitsizliğe, hayata karşı ilgisizliğe,olumsuz bir ruh haline sebep olan ruhsal bir bozukluktur. Kelime kökeni bakımından “iç karartıcı” anlamına gelmektedir. Depresyonda olan kişilerin benlik saygıları azalır, kendilerini neşesiz ve değersiz olarak hissederler. Tabi ki de her üzüntülü mutsuz ruh hali depresyon anlamına gelmemektedir.

Depresyon Belirtileri  Nelerdir?

Kişilerde depresif ruh hali ile birlikte, sorumluluklara karşı büyük ilgisizlik gözlemlenmektedir. Eskiden zevk aldığı etkinliklerden, aktivitelerden, zevk almamaya başlarlar. Günlük basit işlerde dahi katılımları ve aktivitelerinde azalma gözlemlenir.  İştah eksikliği  kilo kaybı duygu durum dalgalanmaları ile birlikte görülmektedir. Diğer yandan uyku bozukluğu da depresyon sıklıkla karşımıza çıkar. Kişilerde anksiyete düzeyi artabilir ve genel bir huzursuzluk hali görülebilir.

Çocuklarda Depresyon Görülebilir mi?

Çocukluk çağında depresyon görülebilir. Bu bazen okul reddi, bazen anne-babayı kaybetme kaygısı ya da okul problemleri şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Depresyon ile Baş Etme

Depresyon ile başetmede uygulama biçimi depresyonun ağırlığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Genel olarak 3 şekildedir;

Psikoterapi

İlaç tedavisi

Psikoterapi  + ilaç tedavisi şeklinde yapılabilmektedir.

Depresyon ve Psikoterapi  Süreci

Depresyonun giderilmesinde düzenli  aralıklarla gerçekleşecek olan psikoterapi süreci büyük oranda fayda sağlamaktadır. Özellikle bilişsel davranışçı terapiler depresyon probleminde  etkili olmaktadır.

Depresyon gibi psikolojik problemlerin iyileşme sürecinde, devamlılık  ve zaman ayırmak çok önemlidir.

Psikoterapi hizmetini alanında uzman psikologlar , psikolojik danışmanlar ve psikiyatristler verebilmektedir. İlaç tedavisi  ise psikiyatristler  tarafından sağlanmaktadır.

(Psikololojik danışmanlık ücret bilgisini online randevu formundan bize sorabilir ya da  ofis numaramızdan bizi arayabilirsiniz.)

İrem KAYIR 

Samsun Uzm.Psikolojik Danışman/Psikoterapist 

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi