Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ev Ortamı Nasıl Düzenlenmeli?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda çevrenin düzenlenmesi ailelerin kolaylıkla yapabileceği ve çocuklar için faydalı olan bir yaklaşımdır. Çevredeki uyarıcılar vee düzensizlikler çocukların kafasının daha fazla karışmasına sebep olabilmektedir. Peki ebeveynler olarak çevrenin, çocuğun yaşam alanının düzenlenmesinde nelere dikkat edebiliriz birlikte inceleyelim..

İlk olarak sadelik; çocuk odalarında, parlak ve koyu renklerden kaçınılmalıdır. Duvarlarda karmaşık desenlerden uzak durulmalı, aile tabloları ya da ilgi çekici biblolar ve süs eşyaları bulunmamalıdır.

Çocuk odalarında tv, bilgisayar gibi teknolojik aletler bulundurulmamalıdır.

Oyuncaklar mümkün olduğunca dolaplarda muhafaza edilmelidir.

Çalışma masasının üzerinde dersle alakasız eşyalar bulunmamalıdır. Ayrıca çalışma masasında çocuğun yüzünün duvara dönük olması okul çocukları için faydalı olacaktır.

Çalışma esnasında kısa molalalar vermeleri faydalı olacaktır. Ancak dikkatlerini sürdürmekte zorlanacakları için aralıklı olarak ebeveyni olarak denetleyebilir ve ödevlerine yardımcı olabilirsiniz. Bütün bunlar tek başına yeterli değildir gerekli uzman desteği şarttır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu uzmanlarca belirlendikten sonra ailenin bilinçlenmesi ve desteği önem taşımaktadır.

(Psikololojik danışmanlık ücret bilgisini online randevu formundan bize sorabilir ya da  ofis numaramızdan bizi arayabilirsiniz.)

İrem KAYIR

Samsun Uzman Psikolojik Danışman & Psikoterapist

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi