Zeka Nedir?

Zeka, zihnin öğrenme, öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme yeteneği  olarak tanımlanmaktadır. Türk Dil Kurumunun tanımına göre, “Zeka; insanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı”dır. Yani problemlere yönelik çözüm becerimiz, değişime karşı adaptasyon ve akıl yürütme yeteneğimiz de denilebilir.

Zeka Testleri

Dünyada ve Türkiyede kullanılan bir çok zeka testi vardır. Ülkemizde sıklıkla kullanılan zeka testleri;

Wisc-R Çocuklar için zeka ölçeği ve Standford- Binet Zeka Öçeğidir.
Samsun İrem Kayır Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak kullandığımız  zeka testlerimiz;

Wisc-R Zeka Testi: WISC-R yaş grubu olarak 6-16 yaşları arasındaki çocuklara uygulanabilmektedir. Her biri genel zeka bölümünü oluşturan birden fazla yeteneği ölçen WISC-R zeka ölçeği, 12 alt testten oluşmaktadır. Bu 12 alt test sözel bölüm ve performans bölüm olmak üzere ikiye ayrılan bir sınıflama da çocuğa sunulmaktadır. Sözel bölümü oluşturan alt testle Genel Bilgi, Benzerlikler, Aritmetik, Sözcük Dağarcığı, Yargılama ve Sayı Dizisi’dir. Performans bölümündeki alt testler ise Resim Tamamlama, Küplerle Desen, Parça Birleştirme, Resim Düzenleme, Şifre ve Labirentlerden oluşmaktadır. WISC–R zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip edebileceksiniz. Zeka seviyesine uygun yönlendirme ve rehberlik yapabileceksiniz.

Cattel Zeka Testi: Yaş Grubu: 4-7 yaş, 7-14 yaş ve 14 yaş üstü bireylere uygulanabilir.Zeka-Performans testidir.Bireysel ve grup olarak uygulanabilir.

Porteus Labirentler Testi: 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentli kartlardan oluşmaktadır. Sınırlandırılmış süre uygulaması yoktur.

Good Enough- Harris Bir İnsan Çiz Testi: GOOD ENOUGH – HARRiS Bir insan Çiz Testi
Ölçtüğü davranış/nitelik: Zeka.Performans testi olup grup olarak da uygulanır. 7,8 ve 9 yaş çocuklarına uygulanabilir.
Uygulama süresi: Zaman sınırlaması yoktur.
Kapsamı: Zekayı ölçmek amacıyla geliştirilen testin iki alt testi vardır.

Zeka Testi Yaptırmanın Önemi Nedir?

Zeka testi, kişinin yetenek alanlarını, güçlü yönlerini desteklenmesi gereken yönlerini bize bilimsel ve güvenilir verilerle gösteren bir ölçme aracıdır.

Bu alanların bilinmesinin önemi ise, çocuğu doğru şekilde yönlendirmesini ve doğru eğitimi alabilmesine destek olunması içindir. Böylelikle çocuk yetenekleri doğrultusunda potansiyelini tam anlamıyla kullanarak mutlu, sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğrenim ve kariyer sürecine geçebilmektedir. Bütün bunların yanı sıra zeka testlerinden bazı problem alanlarını saptamakta da (alt ıslatma, içe kapanıklıkokul fobisi,  dikkat ekskliği ve hiperaktivite bozukluğuöğrenme güçlüğü gibi) faydalanmaktayız.

İrem KAYIR
Uzm. Psikolojik Danışman & Psikoterapist

Samsun Psikolog fiyat bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi