Stroop testi, Stroop testler, nöropsikolojik testler başlığı altında yer alır. Beynin, dikkati yönlendirme, kavramsal esneklik ve zihnin işlem hızı becerilerini ölçen testlerdir.

Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testleri: (Visual Aural Digit Span Test: VADS), Koppitz (1977) tarafından 5.5-12 yaş grubu çocuklarda kullanılmak üzere geliştirilmiş olan ve kısa süreli bellek (KSB) kapasitesini ölçen bir testtir.Prefrontal korteks ve Hippokampus işlevselliğini değerlendirmeye duyarlı bir testtir. Dikkat ve kısa süreli belliği ölçen bir testtir.

Burdon Dikkat Testi: Burdon Dikkat Testi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri olan çocuklarda dikkat gücünü ölçme amacıyla kullanılır.10-20 yaş arasındakilere uygulanır. Testin uygulanması sırasında ortaöğretim deki çocuklara 3, lise çağındaki çocuklara 2 dakika süre verilir.

Frankfurter Dikkat Testi: 60 ile 72 ay arası çocuklara uygulanan Frankfurter Dikkat Testi, elma ve armut resimlerinden oluşan bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen testle çocuğun dikkat seviyesi ölçülmektedir. Okula başladıktan 14 gün sonra çocuğa uygulanan Frankfurter Dikkat Testinde çocuktan 42 adet armut resmini bulması ve üzerini çizmesi istenir.

İrem KAYIR
Uzm. Psikolojik Danışman & Psikoterapist

Samsun Psikolog fiyat bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi