Çift ve Aile Danışmanlığı

Evlilik ve Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile toplumu oluşturan yapıların en küçük ve en temel birimidir. Her sistemde olduğu gibi aile sisteminde de zamanla sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Zamanla bu sorunlar bir anlaşmaya bağlanmadığında ve arttığında bu yapıda çeşitli çözülmeler meydana gelebilmektedir.  Toplumun temel yapılarından olan aile yapısının sağlamlığı toplumsal olarak da önem arz etmektedir. Ayrıca insanoğlunun kendini güvende ve ait hissettiği en temel birimdir. Dolayısıyla ailenin hem toplumsal hem psikolojik olarak kişiler üzerinde etkileri vardır.

Dolayısıyla insan ve toplum üzerinde bu denli önemli olan bir yapının sağlıklı süreci bizler için önem taşımaktadır. Evlilik ve çift danışmanlığı hizmetimizle, çiftlerin ilişkilerinin sağlamlığını arttırmaya yönelik, iletişim kurma, çatışma çözme, farklılıkları uzlaştırma ve sağlıklı tartışma becerileri kazandırmak amaçlanmıştır. Aile terapisti Danışmanlık hizmetinden faydalanmak için çift olmanız yeterlidir. Evli olmak şart olmamakla birlikte. Çift danışmanlığı sürecimizi evlilik öncesi dönemden evlilik süreci boyunca yürütmekteyiz.

Evlilik Öncesi Çift Danışmanlığında Çalışma Alanlarımız

Evlilik öncesi dönemde çiftlerin birbirlerinden olası beklentileri bu beklentilerin uyumları ve gerçekliği üzerinde çalışılmaktadır. Yapılan araştırmalarda evlilik öncesi ilişkilerde kişilerin gerçekçi olmayan ilişki beklentilerinin ilişki doyumu açısından negatif etkilerinin olduğu gözlemlemekteyiz.
Evlilik öncesi hazırlık döneminde de partnerlerin birbirlerini tanımasına destek vermekteyiz.
Kullandığımız geçerli ve güvenilir ölçme araçları ile evlenecek olan çiftin kişilik yapıları ve uyumları ile ilgili bilgi vermekteyiz.
Özellikle evlilik öncesi süreçte kişileri iletişim becerileri alanında psikoeğitim sürecine almaktayız. Böylelikle evlilik içerisinde oluşabilecek iletişim problemlerinin önüne en temelden geçmeyi hedefliyoruz.
Evlilik öncesi çift danışmanlığı sürecine bireysel olarak da katılım sağlayabilinmektedir.

 

Evlilik Danışmanlığı Sürecinde Çalışma Alanlarımız

Eşler arasında iletişim problemleri,
Bireysel problemlerden meydana gelen problemler,
Çiftin ailesinden kaynaklanan problemler,
Çiftin üvey ebeveyn ve üvey çocuk problemleri
İlişkide hayal kırıklığına uğrama,
Eşler arası meydana gelen finansal çatışmalar,
Aldatma,
Anlayışsızlık,
Kıskançlık,
İş stresinin evlilik sürecine yansıması ve evlilik içerisinde oluşturduğu problemler,
Değişen yaşam koşullarının çift üzerinde etkileri,
Sevgi kaybı,
Orta yaş problemleri,
Kişisel farklılıklardan meydana gelen problemler,
Eğlence aktivitelerinin anlaşmazlığı,
Boşanma,
Ebeveynliğe geçiş problemleri
Çiftin birbirine aşağılayıcı söz ve üslup kullanması psikolojik istismar uygulaması, gibi problemlem alanlarında hizmet vermekteyiz.

Aile danışmanlıklarının süresi yaklaşık olarak   50-60  dakikadır.
İrem KAYIR
Uzm. Psikolojik Danışman & Psikoterapist

Samsun Aile Terapisti ücret bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi