0-6 Yaş Gelişim Takibi

0-6 Yaş Gelişim Takibi

Çocukların bilişsel, motor , dil konuşma ,psiko-sosyal ve öz bakım alanlarındaki gecikmelerine yönelik uygulanan programdır.

Çocuk gelişimi için 0-6 yaş dönemi verimli olduğu kadar kritikte bir dönemdir. Beyin gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bir çok temel beceri alanı bu dönemde gelişmektedir. Dil bilişsel, ince motor, kaba motor, öz bakım, ruhsal, sosyal alanlarından birisinde meydana gelen bir gecikmenin giderilmesi için zamanında tanı ve destek önem taşımaktadır.

Çünkü saydığımız gelişim alanlarında ilerde meydana gelebilecek olası sorunları zamanında fark etmenizi ve destek oluşturmanızı sağlamaktadır. Bu dönemde önlem almanın önemi ise bahsettiğimiz kritik yaş aralığıdır. Bu dönemde çözüme ulaştırılmayan bir problem sonraki yaşlarda daha büyük bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir.

0-6 yaş döneminde her yaşta tamamlanması gereken belirli gelişim ödevleri vardır. Bu sebeple ebeveynlerin her yaşın gerektirdiği gelişim ödevlerini ve özelliklerini bilmelerinde fayda vardır.

Bu yaş aralığının başlıca karşılaştığı problemler;

  • Oyuncak seçimi,
  • Tuvalet eğitimin başlaması,
  • 2 yaş sendromu,
  • Okula olgunluğu var mı okula hazır mı,  gibi alanlardır.

Gelişim takibi, problemlerin başlamadan önüne geçmesine destek verebilmektedir. Böylelikle çocukta herhangi bir psikolojik problemin yaşanmadan önüne geçilebilmesini sağlayabilmektedir.

Samsunda bulunan İrem Kayır Psikolojik Danışmanlık Merkezimizde çocuk gelişimi takibi yapılmaktadır. Danışmanlık merkezimizde gelişim takibinde faydalandığımız test Agte ( Ankara Gelişim Tarama Envanteridir.) ve isteğe bağlı olarak yaş özellikleri göz önüne alınarak dikkat testleri ve dil gelişim testlerini de gelişim takibi sürecimize dahil edebilmekteyiz.

Ankara Gelişim Tarama Envanteri uygulama sürecimiz nasıldır?

Çocukların 0-3 aydan başlayarak 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlarla; dil gelişimi, zihinsel becerileri, küçük kas gelişimi, büyük kas gelişimi, sosyal gelişimi ve özbakım becerileri tek tek incelenip gözlemlenerek puanlanır. Ankara gelişim tarama envanteri bebek ve çocukların gelişimi ile ilgili derinlemesine ve sistemli bilgi sağlayan bir değerlendirme aracıdır.
Yaklaşık olarak uygulama süresi 25 dakikadır.
Test sonucunda oluşturduğumuz raporda gelişim alanlarındaki gecikmeleri ve güçlü alanları belirledikten sonra aileye yönelik danışmanlığımızı sunmaktayız.

Böylelikle;
Sunmuş olduğumuz gelişimsel etkinliklerle çocuğunuza bilinçli bir şekilde destek verebilirsiniz.
Çocuğunuzun güçlendirilmesi gereken alanları ve güçlü yönlerini öğrenmiş olursunuz.
Çocuğunuza davranış kazandırırken gerekli adımları bilinçli bir şekilde gerçekleştirirsiniz.
Çocuğunuzda ortaya çıkabilecek herhangi bir gelişimsel problem hakkında önceden önlem almış olursunuz.

Çocuk psikolojisi hakkında sağlıklı bilgiler elde etmiş olursunuz.

Samsun Çocuk Psikolojisi üzerinde psikolojik yardım süreci çok önemlidir. Alanında Uzman Psikologlar, Uzman Psikolojik Danışmanlar, Çocuk Psikologları ve Psikiyatristleri sizlere en doğru yardımı sağlayacak ruh sağlığı uzmanlarıdır.

 

İrem KAYIR
Uzm. Psikolojik Danışman & Psikoterapist

Samsun Psikolog ücret bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi