Panik Atak Nedir? - SAMSUN PSİKOTERAPİSTPanik atak, aniden ortaya çıkan yoğun korku ve kaygı nöbetleri olarak kendini gösterir. Aniden ortaya çıkar ve yaklaşık 10 dakika içerisinde en yüksek düzeye çıkar. Yaklaşık olarak 10-30 dakika arasında devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.

Panik atağın belirtileri nelerdir birlikte inceleyelim..

Kalbin hızlı hızlı çarpması

Nefes darlığı, boğulacak gibi olma

Soluğun kesilmesi

Baş dönmesi, bayılacak gibi olma

Uyuşma ya da karıncalanma  hissi

Titreme

Ürperme, üşüme ya da ateş basması

Karın ağrısı ya da mide bulantısı

Çevredekileri değişmiş ve farklı hissetme

Çıldırma korkusu ya da kontrolünü kaybetme hissi

Ölüm korkusu

Bir panik atağında bu belirtilerden en az 4 ya da fazlası bulunur.

Panik bozukluk Nasıl Oluşur?

Panik atağın sürmesine  ve tekrar etmesine sebep olan bazı durumlar vardır. Bunlar panik atak sırasında ortaya çıkan bedensel  duyumların; çarpıntı, nefes darlığı, gibi durumların yaşattığı korkunun devam etmesi gibi. Panik atak yaşamadan önce önemsemediğimiz bedensel duyumlar çok daha önemli hale gelir. Günlük hayatta tekrar eden bir panik atağa hazırlıklı olabilmek amacıyla bedensel duyumlarımıza karşı çok dikkatli hale geliriz. Buda aslında başlı başına bir kaygı ve korku kaynağı haline gelir. Panik Bozukluk tedavisinde bu korkular hakkında bilgi sahibi olmak ve yüzleşmek tedavinin ana temasını oluşturmaktadır. Çünkü  korkulardan kaçınma davranışı devam ettikçe tam anlamıyla panik bozukluğu yenmek mümkün olmayacaktır.

Panik Atak Tedavisi

Panik bozukluk tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Panik bozukluk tedavisinde kognitif davranışçı terapiler oldukça etkili bulunmuş ve başarıyla ulaşmıştır. Panik atak tedavisinde stres yönetimi oldukça önem taşımaktadır. Bilişsel davranışçı terapide panik bozukluk yaşayan kişinin panik atak belirtileri hakkındaki hatalı düşünme biçimi ve inanışları hakkında psikoeğitim çalışmaları yapılır. Bu çalışmaların amacı kişinin panik atak belirtileri ile korkmadan baş edebilmesi içindir. Kişiye sıkıntı veren, kaygı yaratan ve yoğun korku oluşturan durumlarla yüzleşerek ve yanlış inanışları gidererek tedavinin başarıyla ulaşması mümkündür. 

(Psikololojik danışmanlık ücret bilgisini online randevu formundan bize sorabilir ya da  ofis numaramızdan bizi arayabilirsiniz.)

İrem Kayır 

Uzman Psikolojik Danışman & Psikoterapist