Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı


Yaşadığımız çağ gereği teknolojinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe büyürken, yanlış ve gereksiz kullanımı da çocuklara ciddi zararlar veriyor. Peki bu zararlardan çocukları nasıl koruyabiliriz? Çocuklarda teknoloji bağımlılığının önüne nasıl geçebiliriz? Birlikte inceleyelim..

Okul öncesi dönemde internet kullanımı 30 dakikayı geçmemelidir. Psikolojik danışmanlar olarak biz 0-2 yaş dönemi için tv, tablet, bilgisayar ve telefon kullanımını doğru bulmamaktayız. İlköğretim döneminin ilk 4 yılında 45 dakika yeterlidir. Ortaokul döneminde ise günlük 1 saatlik kullanım yeterli olacaktır.

Lise çağındaki öğrenciler için ise günlük 2 saat yeterlidir. Küçük yaşlardan itibaren günlük televizyon, tablet, telefon kullanımı arttıkça çocuklarda dikkat eksikliğinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu sebeple erken yaşlardan itiberen teknolojinin minimum düzeyde  kullanımı çocukların dikkat gelişimi için daha faydalı olacaktır.

Çocukların hayatlarında böyle bir kısıtlama yaptıktan sonra ebeveynlerin görevleri henüz bitmiş değildir. Çocukların arkadaşları ile oyun oynamalarını teşvik edipetkinlikler planlamalarına destek olabilirsiniz. Yetenek ve ilgi alanlarına göre sportif faaliyetlere yönlendirebilirsiniz böylelikle çocuklar akran gruplarından ve sosyal ortamlardan uzaklaşmamış olurlar.

Teknolojik aletler çocukları teselli etmek, susturmak amaçlı kullanılmamalıdır. Eğitim ailede başlayan bir süreçtir. Çocuklarımız geleceğe bırakacağımız en büyük mirasımızdır. Dolayısıyla önce aile içinde çocuklarımıza rol model olmamız gerekmektedir.

(Samsun pedagog ücret bilgisini online randevu formundan bize sorabilir ya da ofis numaramızdan bizi arayabilirsiniz.)

İrem KAYIR

Samsun Uzman Psikolojik Danışman & Psikoterapist

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi