Aile Terapisi – İletişim


Aile Terapisi – İletişim Problemleri ve Çözüm Önerileri
    

İletişim iki ya da daha fazla insan arasında meydana gelen duygu, düşünce davranış ve bilgi aktarımıdır. 
İletişim kurmak, insanların mutlu bir hayat sürmeleri için ihtiyaç duydukları dinamiklerden biridir. Kişinin çevresi ile olan pozitif iletişimi insan ruh sağlığı açısından önem taşımaktadır.
 
İletişimin Evlilik Yaşantısı Açısından Önemi

Evlilik içerisinde zamanla çiftlerde iletişim kanallarından özensiz tavırlar kendini gösterebilmektedir. Bu tavırlarda zamanla ilişkilerde problemlere sebep olabilmektedir. Şimdi bazı problemli davranışlara birlikte değinelim;

Evlilikte Sık Görülen İletişim Problemleri

Çiftler arasında gözlemlediğimiz ve çalıştığımız iletişim problemlerinin bazıları;
 
Yargılama ve Suçlama Davranışlarında Bulunma: Kişinin karşısındaki kişiye karşı direk bir suçlama ve kendi davranışına karşı savunma durumuna geçmesi. Bu tarz davranışlar empatiden ve farkındalıktan uzak davranışlar olduğu için çiftler arası sık sık çatışmaya sebep olabilmektedir. Genelde taraflar senin yüzünden, sen sebep oldun tarzı cümle kalıplarını kullanırlar.

Sen Dilini Sıklıkla Kullanma Sen dili, eleştirel bir dildir. Ben dili ise empatik bir dildir. Kişinin tartışma esnasında partnerine karşı kullandığı sen dili karşı tarafta anlaşılmama hissine sebep olduğu gözlemlenmektedir. Anlaşılmadığının hisseden ve suçlandığını eleştirildiğini düşünen kişinin duygu durumunda öfke duygusu ve hayal kırıklığı görülebilmektedir ve kişi savunmaya geçer. Bu duygu durumları partnerlerin arasında köprüden çok duvar oluşturan iletişim kanallarıdır. Tartışmada taraflar birbirlerini dinleyip anlamak yerine sadece kendi savunmalarını tekrarlar dururlar.


Diğer yandan ben dili kullanımı ise, karşı tarafta anlaşıldığını hissettiren empatik ve çözüm odaklı bir dildir. Çözüm odaklı olmasının sebebi bireyin kendi duygu ve düşüncelerini karşı taraftan bağımsız olarak ve karşı tarafı suçlamadan aktardığı bir iletişim yoludur.
Bazı ben dili örnekleri ; bana …. davrandığında kendimi ………. hissediyorum. 

Konuşurken yüzüme bile bakmıyorsun. Çok kabasın.“ Sen Dili
 
“Konuşurken yüzüme  bakmadığın zaman beni ciddiye almadığını düşünüyorum. Bu da beni üzüyor.”  Ben Dili
 
Kendini İfade Etmeme: İnsanlar herhangi bir suçlanma karşısında savunma durumuna geçebilirler. Bu otomatik bir davranış örüntüsüdür. Bu sebeple suçlayıcı olan sen dili yerine ben dilinin kullanılması partnerlerin birbirleri üzerinde davranışlarının ne etki yarattığını neye sebep olduğunu karşı tarafta ne gibi hisler meydana getirdiğini anlamalarına yardımcı olacaktır. Böylelikle kişi kendini savunmak yerine davranışını sorgulayabilecektir. Buda çiftleri çözüme götüren bir davranış olacaktır. Kendini İfade edememe probleminin altında bireysel ya da ilişkisel problemler yatabilmektedir. bu durumu kendinizde hissettiğinizde ya da yaşamınızda problemler oluşturduğu noktalarda Samsun Psikolog, Psikiyatristlerden ya da Psikolojik Danışmanlardan yardım alabilirsiniz. 

Bilişsel davranışçı terapiye göre hissettiğimiz duyguların oluşumu başımızdan geçen olaylara yüklediğimiz anlamlarla ortaya çıkmaktadır. Yani bir olay karşısında o anda çeşitli düşünceler üretiyoruz. bu düşüncelerin bir özelliği de kişiden kişiye farklılık gösterebilmesidir. Partnerimizle tartışma esnasında karşı tarafın olaya ne anlam yüklediğini ona ne hissettirdiğini anlamamız bazen imkansız olabilir. Ya da kişinin ne hissettiğini karşı tarafa aktarmadan partnerinin onun duygularını anlaması olanaksız olabilir. Bu durumda çoğu zaman şu cümlelerle karşılaşabilinmektedir:
Seven insan üzdüğünü bilir,
Eşim değil mi ne hissettiğimi anlasın  vs..
Bu gibi durumları önlemek için duygu ve düşünce paylaşımı yapmak ve kişilerin kendilerini ifade etmesi yine çözüm odaklı bir davranış olacaktır. 

Sizde evliliniğinizde ya da ilişkinizde iletişim problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız Samsun Aile Danışmanın dan profesyonel destek alabilirsiniz. 

Samsun Psikolog ücret bilgisi için arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz

İrem Kayır 
Uzm. PSikolojik Danışman & Samsun Aİle Danışmanı

TelefonWhatsappRandevu AlYol Tarifi